Lassan itt a nyár vége, és ilyenkor a több hónapos erős napsugárzás bizony megviseli bőrünket. Bár a gondoskodás egész évben kötelező, ebben az időszakban extra kényeztetés jár.
Korábban készítettem már C-vitaminos szérumot, ami szuperül működött nekem, de mivel szükség van újabb és újabb kísérletekre, most a korábbit picit tovább fejlesztettem. Megosztom veletek is a tapasztalataimat, mielőtt azonban belevágok, röviden összefoglalom, hogy miért olyan jó a bőrnek ez a szérum.
Milyen problémát orvosolhatunk a szérummal?
A szabad gyökökről sokat lehet hallani, de talán nem mindenkinek teljesen tiszta, hogy mivel is ártanak pontosan. Nézzük mik azok a szabad gyökök!
A szabad gyökök olyan atomok vagy molekulák, melyek egy vagy több pár nélküli elektronnal rendelkeznek a külső héjban. Ezek az agresszív molekulák igyekeznek reakcióba lépni a sejtekkel, hogy megpróbálják elvenni tőlük a hiányzó elektront, ezzel károsítva az ép sejteket. A “megtámadott” sejtek végzetesen károsulhatnak, melyek hozzájárulnak a sejtek öregedéséhez és betegségek kialakulásához.
A szabad gyökök kialakulhatnak stressz vagy betegség hatására, de kívülről is bejuthatnak a szervezetbe. A külső ok lehet avas élelmiszer, UV sugárzás, mikrohullám, dohányfüst vagy vegyszerek.
Mit tehetünk a szabad gyökök ellen?
Tudatos odafigyeléssel nagyon sokat tehetünk azért, hogy a sejteket károsító szabad gyökök száma ne növekedjen. Ezzel jelentősen csökkenthető különböző betegségek kialakulásának kockázata, és az idő előtti öregedés. A következők segítenek megakadályozni a szabad gyökök elszaporodását:
- vegyszer és káros anyagoktól mentes élelmiszerek fogyasztása
- egészségtelen ételek, italok fogyasztásának elhagyása
- stressz mentes életmód
- elektroszmog mentes környezet
- magas légszennyezettségű helyek kerülése
- a káros UV sugaraktól való védelem
- tudatos bőrápolás
- minél több természetes antioxidánsokat tartalmazó étel fogyasztása
Az antioxidánsoknak (mint például a C-vitamin, A-vitamin, vagy E-vitamin) fontos szerepe van a szabad gyökök káros hatásainak leküzdésében.
Az antioxidánsok olyan molekulák, amelyek gátolják más molekulák oxidációját, vagyis a szabad gyökök kialakulását. Az antioxidánsok lezárják a láncreakciókat, megakadályozva a sejtek károsodását.
Vissza a szérumhoz…
Mint értékes antioxidánsok, a C-vitamin és E-vitamin fontos összetevői a szérumnak, melyek védelmet nyújtanak a szabad gyökök ellen. A C-vitamin ezen felül csökkenti a pigmentfoltokat, és elősegíti a kollagéntermelést is.
Másik igazán értékes összetevő a hialuronsav. A hialuronsav a szervezetünkben is természetesen megtalálható molekula. Óriási vízmegkötő képességének köszönhetően az egyik legértékesebb alkotóeleme a kozmetikumoknak. Helyileg alkalmazva segít a bőr nedvességtartalmának és rugalmasságának megtartásában.
Hozzávalók
- 2 evőkanál rózsavíz
- 1/3 teáskanál aszkobinsav (C-vitamin)
- 1 (lapos) késhegynyi hialuronsav
- 2-3 csepp E-vitamin
- tárolóedény (10 ml, vagy nagyobb)
Így készítettem
A tiszta tárolóedénybe beletettem a rózsavizet, majd hozzáadtam az aszkorbinsavat. Miután a por feloldódott, óvatosan belecsúsztattam a hialuronsavat a keverékbe. (Fontos egy mozdulattal pontosan beleszórni az üvegcsébe, mert egyébként hozzátapad a széléhez. Ide kell majd egy kis rutin ;)) Hagytam állni az üveg tartalmát nagyjából 20 percig, és csak azután ráztam össze. Addig ráztam, amíg a hialuronsav fel nem oldódott. Ezután belecsepegtettem az E-vitamint is.
Hogyan alkalmazd?
A szérumot használhatod reggel és este, de mindig arctisztítás után! Én esténként használtam. Alapos arctisztítás, majd rózsavizes tonizálás után vékonyan felvittem a teljes arcra, nyakra és dekoltázsra, majd 10-15 perc elteltével felkentem a szokásos arckrémemet.
Mivel a szérum semmilyen tartósítószert nem tartalmaz, én hűtőben tároltam és egy héten belül felhasználtam. Használat előtt felrázandó! Minden bőrtípusra alkalmazható, de kerülni kell a sebes, sérült bőrfelületet.
Tapasztalataim
Egy hét használat után a bőröm tömörebb és hidratáltabb lett, nem feszült, nem húzódott, tiszta, világos és egységes lett a felszíne.